بخاطر کمل یک مایل قدم می زنم …

تاریخچه

مقدمه

در اوایل دهه 1900، افرادی که علاقمند به سیگار بودند، سیگار های خود را می پیچیدند. برندهای مختلف توتون برای انتخاب وجود داشت اما هیچوقت کسی فکر نمیکرد که یک بازار برای سیگار های از قبل پیچیده شده و از قبل بسته بندی شده وجود داشته باشد. اما این فرض تا سال 1913، زمانی که R.J.Reynolds سیگارهای کمل را ارائه کرد، به واقعیت پیوست.

کمل طعمی واقعی

در سال 1913، ریچارد جاشوا “R. J.” رینولدز (R.J. Reynolds) بنیانگذار شرکتی که هنوز با این نام شناخته می شود، سیگار بسته بندی شده (Packaged Cigarette) را نوآوری کرد. رینولدز تلاش کرد تا در مقایسه با سیگار های حاضر بازار، طعمی جذاب تر ایجاد کند. به دلیل استفاده از توتون ترکی که تقلید از سیگارهای مُد روز مصر آن زمان بود آن را کمل نامگذاری کرد. رینولدز قیمت آنها را پایین تر از رقبای خود قرار داد(10 سنت برای 20 سیگار) و طی یک سال، 425 میلیون بسته فروخت.

بازاریابی و پیشرفت

تا سال 1917 سه برند ملی سیگار در بازار آمریکا وجود داشت : Lucky Strike، Camel، Chesterfield

در سال 1921، رینولدز مبلغ 8 میلیون دلار  صرف تبلیغات روی سیگارهای کمل کرد. آنها همچنین شعار تبلیغاتی بسیار موفق “I Walk A Mile for a Camel” را راه اندازی کردند. تا سال 1923، سیگارهای کمل 45 درصد بازار سیگار ایالات متحده را کنترل می کردند.

تا سال 1930 پرفروش ترین برند ها;  Lucky Strike،  Camel، Chesterfield، Old Gold و Raleigh بودند.

تا سال 1940 سیگار کمل به عنوان اصلی ترین برند،بالاتر ازLucky Strike، Chesterfield ، Raleigh و Old Gold  قرار گرفت.

این برند توسط یک کمپین تبلیغاتی خاص که با تیزر کار خود را جلو می برد، توسعه پیدا کرد.”کمل ها(شتر ها) در حال آمدن هستند” این تیزر به همراه آهنگ قدیمی فولک اسکاتلندی “The Campbell Are Coming”  وارد رسانه شد. این سبک بازاریابی بعد ها نمونه ای شد برای تلاش  جلب افکار عمومی در حمایت از ورود ایالات متحده به جنگ جهانی اول و دوم.

در سال 1970، سیگار کمل  از پنج برند اول کنار رفت. محبوب ترین برندها ; Winston ، Pall mall ، Marlboro ، Salem و Kool بودند.

شخصیت سازی و برندینگ

در سال 1987 ، رینولدز “Joe Camel” ( یا بطور رسمی “Old Joe”) را معرفی کرد. یک شتر سیرک که  با توزیع سیگار رایگان از داخل شهرهای مختلف می گذشت.جو کمل در واقع در اروپا متولد شد. این شتر کاریکاتور در سال 1974 توسط یک هنرمند انگلیسی، نیکلاس پرز، برای یک تبلیغات فرانسوی ایجاد شد. چهار سال بعد، مجله انجمن پزشکی آمریکا دو گزارش درباره Joe Camel و کودکان منتشر کرد. یک مطالعه نشان داد که 91 درصد از کودکان 6 ساله Joe Camel را به همان اندازه که شخصیت کارتونی میکی ماوس را می شناسند، تشخیص می دهند. این شخصیت در محیط های مختلف اجتماعی مانند رستوران ، بار و استخر به عنوان یک شخصیت دلنشین و مدرن به تصویر کشیده شد. به گفته تحلیلگران صنعت تنباکو، این فعالیت به افزایش سهم بازار سیگار کمل به 4.7 % در سال 1996 ، از 4.4 % در سال 1988 کمک کرده است.

جو کمل

مدتی بعد، به عنوان بخشی از توافق صنعت دخانیات با دادستان عمومی، شرکت های دخانیات توافق کردند شخصیت های کارتونی و انسانی را در تبلیغات از بین ببرند ; حرکتی که باعث شد Joe Camel برای برند Camel و Marlboro Man برای برند Marlboro نابود شود.

در سال 1999، تنباکو بین المللی ژاپن حق مالکیت فروش کمل در خارج از ایالات متحده آمریکا را به دست آورد. ترکیب توتون کمل غیر آمریکایی حاوی توتون Oriental (آسیایی) کمتر و نسبت بیشتری از برلی (نوعی تنباکو که در کنتاکی رشد می کند) است.

محبوبیت

در تاریخ 1 ژوئیه 2000، انواع کمل های  “Oriental” معرفی شد، به دنبال آن Turkish Gold، یک سیگار معمولی، در سال 2000 و Turkish Jade، سیگار نعنایی، در سال 2001. در سال 2005 کمل نام خود را بر روی پِیپر سیگار اضافه کرد، رنگ فیلتر را تغییر و آن را بر روی نسخه Oriental پیاده سازی کرد. که در آن سال متوقف شد، اما پس از آن دوباره از سر گرفته شد. در سال 2005 ، Turkish Silvers  (نسخه  Ultra-light) معرفی شد. سیگار هایی با نام Camel Crush و Camel Click نیز تولید شدند و برخی از محبوب ترین انواع کمل ها در حال فروش هستند.

در سال 2013، کمل صدمین سالگرد خود را جشن گرفت. پروفسور Robert N. Proctor از دانشگاه استنفورد در مورد این مناسبت با مقاله ای در LA Times اظهار داشت، و خاطرنشان کرد که طی قرن گذشته کمل بیش از 4 تریلیون سیگار فروخته است و احتمالاً باعث مرگ حدود 4 میلیون نفر شده است. در همان مقاله پراکتور اظهار داشت، که حدود نیمی از سیگارها در سال 2013 نسبت به سال 1981 به آمریکایی ها فروخته می شود.

adminpooriya
شهریور ۳, ۱۳۹۹