نیکوتین: حتی گاهی هم مفید …

نیکوتین یکی از چند ترکیب آلی موجود در گیاه تنباکو (گیاه بومی آمریکا) است که ‌مهم‌ترین عنصر آن بوده. نیکوتین در حالت طبیعی، مایعی بی‌رنگ و حاوی نیتروژن است. گونه‌های متنوعی از گیاه تنباکو یا توتون وجود دارد که کیفیت آن‌ها بستگی به میزان نیکوتین دارد.

تاریخچه

Nicotia tabacum، نوع نیکوتین موجود در گیاهان تنباکو، از خانواده Nightshade است. فلفل قرمز، بادمجان، گوجه فرنگی و سیب زمینی نمونه هایی از خانواده Nightshade است.

تنباکو برای اولین بار در سال 1763 به عنوان یک حشره کش استفاده شد.

گیاه تنباکو

مزرعه کشت تنباکو

در سال 1828، ویلهلم هاینریش پوزلت،یک پزشک و کارل لودویگ راینمان، شیمیدان، هر دو از آلمان، نیکوتین را از گیاه تنباکو جدا کردند و آن را به عنوان یک سم شناسایی کردند.صنعت دخانیات در دهه 1700 رشد کرد و در سال 1880 هنگامی که نخستین دستگاه برای تولید انبوه سیگارهای کاغذی اختراع شد، منفجر و ظهور کرد. از آن زمان به بعد، تولید سیگار بسیار آسان تر شد و طلوع شرکت های بزرگ سیگار نمایان شد.

اثرات

نیکوتین اثرات متنوعی و زیادی روی بدن دارد:

اثر نیکوتین

نیکوتین هم آرام بخش است و هم محرک. هنگامی که بدن در معرض نیکوتین قرار می گیرد ، فرد به اصطلاح حالت “Kick” را تجربه می کند. این تا حدی ناشی از تحریک غدد آدرنال است که منجر به ترشح آدرنالین می شود. این افزایش آدرنالین بدن را تحریک می کند، گلوکز را فوری آزاد می کند و همچنین ضربان قلب را افزایش می دهد.

به طور غیرمستقیم،  نیکوتین باعث آزاد شدن دوپامین در ناحیه ای از مغز که مربوط به لذت است، می شود. اثر مشابه هنگامی رخ می دهد که افراد هروئین یا کوکائین مصرف می کنند.بسته به دوز نیکوتین و سیستم عصبی فرد، نیکوتین می تواند به عنوان آرام بخش عمل کند.

کاهش اضطراب

نیکوتین منجر به افزایش سطح بتا اندورفین می شود که باعث کاهش اضطراب می شود.

نیکوتین بسیار اعتیاد آور است

افرادی که به طور مرتب نیکوتین مصرف می کنند و ناگهان آنرا متوقف می کنند، ممکن است که دچار احساس پوچی، افسردگی شوند.

درمان

درمان وابستگی به نیکوتین را، تراپی انقطاع سیگار کشیدن(Smoking Cessation Therapy) گویند. هدف این کار کاهش اصرار بر مصرف نیکوتین و نیز خطرات مرتبط با آن است.

 

Smoking

مردم نیکوتین خود را در درجه اول از طریق سیگار کشیدن برطرف می کنند، اما می توانند آن را با انفیه (Snuff)، جویدن تنباکو یا مصرف داروهای جایگزینی نیکوتین (Nicotine Replacement Therapy) مانند آدامس نیکوتین یا برچسب های (Patch)نیکوتین به دست آورند.

تا کنون محبوب ترین روش مصرف نیکوتین مصرف سیگار است. براساس اعلام سازمان بهداشت جهان(WHO)، در سرتاسر جهان، بیش از یک میلیارد نفر سیگاری معمولی دخانیات هستند.

تقریباً 16.7 درصد از مردان بالغ و 6/13 درصد از زنان بالغ در ایالات متحده آمریکا سیگاری هستند. سیگار کشیدن منجر به مرگ بیش از 480،000 نفر آمریکایی در سال  می شود و بیش از 16 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا هم اکنون با یک بیماری ناشی از استعمال سیگار زندگی می کنند.

تعداد مردمی که در اثر سیگار کشیدن جان خود را از دست می دهند بیشتر از  تمام مرگ و میرها ی ناشی از HIV ، تصادفات وسایل نقلیه ، قتل ، خودکشی و مصرف الکل می باشد.

سیگار کشیدن یا Smoking

آیا سیگارهای الکترونیکی(E-cigarettes) ایمن هستند؟

در سالهای اخیر، نیکوتین مایع به عنوان جایگزینی کم خطرتر در مصرف سیگار مورد توجه قرار گرفته است. اینها به عنوان سیستم های انتقال نیکوتین الکترونیکی (Electronic Nicotine Delivery System or ENDS) شناخته می شوند.اما همچنان سالم بودن آن ثابت نشده است.

اثرات جانبی شاید حتی اثرات خوب !

این ماده سرکش اثرات زیادی روی مغز دارد که ممکن است برخی از آنها خواص درمانی نیز داشته باشد. محققان در حال آزمایش نیکوتین و ترکیبات مرتبط با آن برای درمان بیماری هایی مثل آلزایمر، پارکینسون، افسردگی و  بیش فعالی  هستند.

شاید هم اثرخوب

تامی شلبی و بهترین رفیقش !

خود درمانی با سیگار

مطالعات اپیدمیولوژیک به پتانسیل درمانی نیکوتین اشاره کرده است. در دهه 1980،  چندین دانشمند فهمیدند که سیگاری ها نسبت به افراد غیر سیگاری میزان پایین تری بیماری پارکینسون  دارند. همچنین آن ها آنچه را که بسیاری از متخصصین بهداشت روان مدتها است که متوجه شده اند، تأیید کردند: “میزان سیگار کشیدن در بین مبتلایان به اسکیزوفرنی، افسردگی و اختلالات اضطرابی به مراتب بالاتر از حد متوسط است. و افرادی که مشکلات روانی خاصی دارند، با مصرف سیگار به اصطلاح خوددرمانی می کنند. زیرا نیکوتین به ذهنشان کمک می کند تا عملکرد بهتری داشته باشند.”

اثرات روانشناختی نیکوتین در ابتدا متناقض به نظر می رسد: افزایش هوشیاری ضمن ایجاد احساس آرامش. یک توضیح احتمالی این است که این اثر با وضعیت روحی مصرف کننده متفاوت است. برای کسی که دچار اضطراب است، نیکوتین  آرام بخش است و او را آرام می کند. و برای کسی که اضطراب ندارد، هوشیاری را افزایش می دهد. این تفاوت تاثیر به توضیح این مسئله می پردازد که چرا نیکوتین برخلاف بسیاری از داروهای اعتیاد آور، با افزایش دوز به یک روش ساده رفتار نمی کند.

نیکوتین به دلیل ایجاد واکنش در عصب های مغز که حس لذت به ما می دهد، اعتیاد آور است. به طور خاص، نیکوتین فعالیت انتقال دهنده عصبی، دوپامین را در بخشی از مغز به نام هسته(Nucleus) جمع می کند. کوکائین و آمفتامین ها نیز همین کار را انجام می دهند.اما متخصصان تصور می کنند که این ماده می تواند اثر دیگری داشته باشد زیرا سیگار کشیدن باعث می شود، واکنش مغز به رفتارها پیشرو افزایش یابد. به عبارت دیگر، فقط نیکوتین نیست بلکه احساسات لذت بخش آن است (رفتارهای مرتبط با استعمال سیگار)که باعث می شود نیکوتین بسیار اعتیاد آور شود.

اکثر کارشناسان می گویند: نیکوتین خود باعث سرطان نمی شود. اعتیاد آور است و باعث می شود افراد به سیگار کشیدن ادامه دهند. اما دیدگاه این است که ماده های دیگر موجود در دود سیگار (هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای ، نیتروسامین خاص تنباکو) است که باعث آسیب DNA و در نتیجه سرطان می شود.پس نیکوتین به خودیه خود می تواند گاهی مفید هم باشد.

 

adminpooriya
مرداد ۱۴, ۱۳۹۹