مارلبرو، تاریخچه بزرگترین تولید کننده سیگار در جهان

مارلبرو پرفروش ترین مارک سیگار در جهان از سال 1972 است. مارلبرو که هم اکنون توسط شرکت فیلیپ موریس ایالات متحده آمریکا (شاخه ای از آلتریا) در آمریکا و متعلق به فیلیپ موریس بین المللی (اکنون جدا از آلتریا) در خارج از ایالات متحده است تولید می شود{در سال ۲۰۰۲ سهامداران شرکت فیلیپ موریس تصمیم به تعویض نام شرکت به Altria Group گرفتند}. ریچموند، ویرجینیا محل بزرگترین کارخانه تولید سیگار مارلبرو است. برای آشنایی با این برند سیگار در این مقاله همراه ما باشید.

مارلبورو

تاریخچه

در سال 1846، فیلیپ موریس، تنباکو فروش بریتانیایی،  یک مغازه در خیابان باند در لندن افتتاح کرد و به فروش سیگار پرداخت. پس از مرگ در اثر سرطان در سال 1873، زن بیوه خود مارگارت و برادرش لئوپولد تجارت را ادامه دادند، آن را گسترش دادند و کارخانه ای را در خیابان گریت مارلبرو(Great Marlborough street) لندن افتتاح کردند.

فیلیپ موریس در سال 1902 یک شعبه نیویورک افتتاح کرد تا سیگارهای خود را بفروشد. برند “Marlborough” به معنای ” مورد علاقه ی خانم ها”  در سال 1908 به عنوان سیگار زنانه در ایالات متحده ثبت شد، اگرچه تا سال 1923 هیچ سیگار با این نام به بازار عرضه نشد و همچنان با برند قبلی خود به فروش ادامه می دادند.

شکل گیری

در آن سال ها بانوان به دنبال احیای حقوق زنانه ی خود بودند.یکی از  راه هایی که پیش گرفتند، پرداختن به کارهای مردانه مثل سیگار کشیدن بود. فیلیپ موریس ، با شعار “Mild as may” (ملایم همچون ماه می)  محصول مارلبرو با امضای Mae West برای خانم‌ها تبلیغ کرد. سر قرمز رنگ این مارلبرو در این زمان آن بود که رژ لب خانم‌ها که حین کشیدن روی سیگارها به جا می‌ماند را مخفی می‌کرد و آن را “نکات زیبایی برای حفظ کاغذ از لب های شما” نامید.

مارلبورو با امضای Mae West برای خانم‌ها

Slogan: Mild as may

اندکی قبل از جنگ جهانی دوم، فروش این برند  به کمتر از 1 درصد از فروش دخانیات در ایالات متحده آمریکا رسید و مدت کوتاهی از بازار خارج شد. پس از جنگ، Camel،Luck Strike و Chesterfield تنها سیگارهای رایج بودند. در دهه 1950، دانشمندان مقاله ای بزرگ را در رابطه با استعمال دخانیات و سرطان ریه منتشر کردند. فیلیپ موریس بعد از شنیدن این موضوع، مارلبرو را به عنوان یک سیگار برای مردانی که نگران سرطان ریه هستند به بازار عرضه کرد. در آن زمان، سیگارهای فیلتر دار ایمن تر از سیگارهای فیلتر نشده تلقی می شدند، اما فقط به خانم ها عرضه می شد. مردان در آن زمان اشاره کردند که تغییر به سیگار فیلتردار مورد توجه آنها بوده اما نگران این بودند که این سیگار ها برای فروش به خانم ها بوده.

برند

استفاده مجدد از مارلبرو به عنوان سیگار مردانه توسط لئو برنت (Leo burnett) شیکاگویی و تیمش انجام شد. تبلیغ پیشنهادی، ارائه ی مجموعه ای از چهره های مردانه بود: کاپیتان  دریا، وزنه برداران، کارگران ساختمانی و غیره. آنها یک ایده ی تبلیغاتی “گاوچران” نیز داشتند که قرار بود در سری اول  تبلیغات استفاده شود در حالی که فیلیپ موریس نگران و مخالف این موضوع بود. سرانجام آنها چراغ سبز را از فیلیپ موریس گرفتند. بازار مارلبرو از کمتر از یک درصد به چهارمین برند پرفروش رسید. این فیلیپ موریس را متقاعد کرد که ترکیب چهره های مردانه را کنار بگذارد و با گاوچران ادامه دهد که بعدها به عنوان مرد مارلبرو معروف می شود.

معروف به "مرد مارلبورو "

بخشی از افزایش بازار فروش مارلبرو در توانایی تولید سیگارهای ملایمتر، معطرتر و شیرین تر  با افزودن آمونیاک به تنباکو بود. در اواخر دهه 1960، مارلبرو “Longhorn 100” معرفی شد. آنها سیگار با طعم کامل(Full flavor) بودند (یعنی Light نبودند). در سال 1972، مارلبرو به پرفروش ترین برند تنباکو در جهان تبدیل شد.

به منظور رعایت حکم 2006 دادگاه ایالت متحده در آمریکا، فیلیپ موریس و سایر برندهای سیگار، از استفاده کلماتی مانند: “lights”،”Ultra lights”، “Mild” و هرگونه توصیف مشابهی که ممکن است احساس ایمنی بیشتری نسبت به سیگارهای Full flavored داشته باشد، را منع کرد. بنابراین مارلبرو و سایر شرکت های سیگار از کدگذاری رنگ استفاده کردند. به عنوان مثال مارلبرو lights اکنون به نام Marlboro Gold Pack معرفی شده اند.

در سال 2013 ، فیلیپ موریس “Marlboro 2”  را معرفی کرد. طراحی بسته تغییر یافت؛ رنگ قرمز تیره با یک رنگ روشن تر جایگزین شد . “Marlboro” و لوگوی فیلیپ موریس شفاف تر شد. در سال 2017 “Smart SEAL” معرفی شد تا سیگارها را برای مدت طولانی تازه نگه دارد.  بسته های Marlboro 2 عمدتاً در اروپا و برخی از مناطق آفریقا ، آسیا و آمریکای لاتین موجود است اما در آمریکا، کانادا ، استرالیا (به دلیل بسته بندی ساده) و نیوزلند وجود ندارد. مارلبرو هم‌اکنون یکی از بزرگترین و متنوع ترین تولید کننده ها در زمینه سیگار است.

adminpooriya
مرداد ۱۲, ۱۳۹۹